Kontakt :     Telefon : 776 691 516, 733 532 155     Provozovna : Zdiby, Zelená 64
Alter-eko s.r.o.
Displey

FAQ Solární kolektory

- Solární (fototermické) sestavy

Mám v úmyslu vytápět rodinný dům sluneční energií místo plynu. Stávající topení je podlahové. Bude to možné?

  • Slunce jako zdroj energie pro vytápění v jiných než pasivních domech můžeme doposud využít jenom jako doplňkový zdroj. V době nedostatku slunečního svitu je třeba mít v záloze další zdroj. Ideální pro využití alternativních zdrojů je používat ústřední vytápění dimenzované jako nízkoteplotní (např. Vámi zmíněné podlahové topení).

Uvažuji o instalaci 1-2 solárních kolektorů pro přípravu teplé vody, obávám se možnosti přehřátí systému přes víkend nebo dovolenou, kdy není žádný odběr TV, případně výpadku oběhového čerpadla například z důvodů výpadku dodávky el. energie. V současnosti již mám instalovaný 200 l bojler s výměníkem, kde plánuji vodu předehřívat, dohřev vody mohu zajistit samostatně. Zajímá mne, jak v praxi podobné problémy řešíte?

  • Když použijete solární regulátor, např. SR-1.0 z našeho sortimentu, nemůže dojít k přehřátí systému. Tento regulátor pracuje jako komparátor teploty v solárním zásobníku a kolektoru. Jakmile je teplota v kolektoru vyšší než v zásobníku, regulátor zapne oběhové čerpadlo a při poklesu této teploty opět oběhové čerpadlo odstaví. Při vhodně dimenzovaném systému nemůže za běžných provozních podmínek k přehřátí dojít. V případě, že by se tak stalo a nebyl zajištěn odběr teplé vody ze zásobníku, má tento regulátor funkci nočního vychlazování, kde se v průběhu noci ohřátá voda opět ochladí průtokem kolektorovým polem.