Kontakt :     Telefon : 776 691 516, 733 532 155     Provozovna : Zdiby, Zelená 64
Alter-eko s.r.o.
Displey

FAQ Větrné mikroelektrárny

Chtěl bych instalovat větrnou elektrárnu na samotě u lesa, kde často fouká vítr, jako alternativu klasického připojení - tedy osvětlení celého domu, pohon domácích spotřebičů, ohřev vody, vytápění, pohon ručního nářadí, svářečka atd.

  • Samota je dobrým místem pro instalaci větrné elektrárničky. Budeme-li předpokládat, že les je dostatečně vzdálený a neovlivní negativně proudění větru. Uvažujme s tím, že Vaše lokalita je z hlediska četnosti a intenzity proudění větru vhodná, pak je možné provést instalaci. Bude však nutné provést redukci Vašich energetických nároků. Bez snížení energ. nároků by bylo potřeba odhadem 5 kW, což je zařízení za zhruba 300.000 Kč s možností dodávek energie do sítě. Jinak bychom navrhli mikroelektrárnu Whisper se záložními akumulátory pro kontinuelní odběr za zhruba 100.000,- Kč.

Dobrý den, po shlédnutí vašich internetových stránek mě zaujal malý větrný generátor ( průměr 100 cm ). Uvažuji o alternativním zdroji energie za účelem snížení spotřeby z běžné rozvodné sítě našeho řadového rodinného domu, ev. výhledově k připojení slunečních článků ( to se mi ale zatím jeví poměrně cenově nákladné a nevýhodné ). Lze tuto jednoduchou větrnou elektrárnu zapojit po konverzi napětí na 220V k běžné síti? Záložní baterie neuvažuji

  • Malý větrný generátor, který Vás zaujal, není vhodný k přímému připojení do rozvodné sítě. Svým výkonem je předurčen k napájení záložních baterií, ze kterých je, v případě potřeby, odebírán elektrický proud. Z akumulátorů je zcela běžné pomocí napěťového měniče získat napětí 230V/50Hz, kterým jsou napájeny běžné domácí spotřebiče. Užití např. dvou 50Ah akumulátorů Vám zabezpečí svícení dvou 20W úsporných svítidel (svítivost jako 2 běžné 100W žárovky) po dobu 4 hod. Tento předběžný odhad doby svitu platí při proudění větru o rychlosti větší než 3 m/s po dobu alespoň 5 hod. Ideální kombinace je, jak jste sám zmínil, s fotovoltaickým panelem. V průběhu roku se tyto dva zdroje energie vzájemně doplňují. V zimním období je proudění větru obecně větší, naopak v létě je větší nabídka slunečního záření.